Sünnet ve Faydaları

Yapılan bilimsel araştırmalar sünnet in bir çok yararının olduğu tespit edilmiştir,
 
 •  İYE(idrar yolu enfeksiyonu) riskinde azalma: Yapılan araştımalarda sünnetin  iye riskini azalttığı tespit görülmüştür.özellikle yaşamın ilk yılında sünnet olan bebeklerde bu riskin 10 kat  azaldığı tespit edilmiş.
   
 • Cinsel yolla bulaşan hastalık riskinde azalma: Sünnet  cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma riskini önemli ölçüde azaltır.sünnetli olmayan kişilerin sünnet derisinin oluşturmuş olduğu nem bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam oluşturur,buda enfeksiyon bulaştırma riskini arttırır.
   
 • AIDS Riskinde azalma: Üst deri HIV,FRENGİ,HERPES,ŞANKROİD gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar için uygun ortam oluşturur.Bu hastalıklara neden olan mikroorganizmalar, Islak sıcak ve karanlık ortamda yok olmaktan kurtulurlar. 
   
 • Rahim ağzı kanseri riskinde azalma: Sünnet olmak,rahim ağzı kanserinin etkeni olan HPV nin bulaştırılma ihtimalini azalttığı için, kadın partnerin rahim ağzı kanseri olma riskini azaltır.
   
 • Penis kanseri riskinde azalma: Sünnet erkeklerin penis kanseri olma riskini azaltır.yapılan araştırmalarda sünnetsiz  erkeklerin penis kanserine daha sık yakalandıkları görülmüş,sünnetli erkeklerde ise penis kanserinin çok daha az görüldüğü tespit edilmiş.
   
 • Hijyenik avantaj sağlar: Kapalı sünnet derisi kötü bakımla birlikte mikroorganizma yerleşimine uygun bir ortam halini  alır.sünnetli bir penisin temizliği daha kolay olmaktadır.
 

BİZ SİZİ ARAYALIM

Nasıl yardım edebiliriz?