Sünnet Sonrası

Sünnet işlemi bittikten sonra, önemli bir süreç başlar. Aileler bu süreçten sonra kendilerini nelerin beklediğini merek etmekteler. Açıkçası sünnet sonrası dönem, sünnet süreci içerisinde en kolay dönemdir. Çünkü, zor sünnet öncesi dönem ve sünnet işlemi geride kalmıştır. Klampli sünnet yönteminde sünnet sonrası dönem genelde kolay geçer.

 Sünnet sonrası enfeksiyon,kanama gibi problemler neredeyse hiç görülmez.Klampli yöntemde sünnet sonrası görülebilen tek sorun hafif-orta şidette ağrılardır.Bunlarda çoğu zaman verilen ağrı kesicilerle oldukça azalmaktadır. Ağrılar çoğu zaman 2.Günün sonunda tamamen bitmektedir.


  • Kliniğimizde yapılan lokal anestezinin etkisi ortalama 3-4 saat sürmektedir. Biz sünnetten sonraki 2. Saatte çocuklara ağrı kesici verilmesini tavsiye ediyoruz. Bunun 3-4 saat aralıklarla tekrarlanmasını öneriyoruz. 
  • İlk günden sonra çocuğun banyo yapmasını öneriyoruz. Özellikle 2. Ve 3. Günde çocuğun en az yarım saat suda oturtulmasını tavsiye ediyoruz. Bu sıkışan derinin yumuşamasını sağlayarak klampın daha kolay çıkmasını sağlayacaktır. 
  • Fizksel aktivitede herhangi bir kısıtlamamız yok.Çocuğun pipisine darbe alabileceği sporlar dışında istediği sporu yapabilir. 
  • Sünnetten ortalama 3-4 gün sonra klampi çıkartıyoruz.Klampin çıkartılma işlemi ortalama 30 sn sürmektedir. 
  • Klamp çıkartıldıktan sonra pipi de ki hassasiyet 5-6 gün civarında tamamen kaybolmaktadır. Bundan sonra çocuklar günlük faaliyetlerine devam edebilirler. 
  • Klamp çıkartıldıktan sonra kesilen bölgede pipinin etrafını saran kahverengi bir kabuk oluşur. Bu kahverengi dokunun altında ince mukoza tabakası yer almaktadır. Klamp çıkarıldıktan sonra kabuğun üstüne çıkıp şişebilir.pipinin etrafında yuvarlak mukoza şişliği görülebilir. Bu şişlikler ağrıya neden olmaz. Kabuğun dökülmesinden sonra şişlik geriler ve normal görünümü alır.
  •  Klamp çıkarıldıktan sonra oluşan tüm şişlikler ortalama 2-3 hafta içerisinde kaybolur. Klamplı sünnette doku hattı düzenli olduğu için kozmetik görünüm çok iyi olur. Dikişli sünnetteki düzensiz doku hatları pek görülmez. Dikiş atılmadığı için izleri görülmez.