Sünnet Öncesi

Sünnet öncesi hazırlık temelde 2 başlık altında incelenebilir.

1-Psikolojik Olarak Hazırlık

 Sünnet ailelerin hayatın da önemli cerrehi bir işlemdir.böyle önemli bir işlem ailede ve çocukta belli düzeyde bir strese neden olmaktadır. Çocuğun yaşı ilerledikçe hem çocuk üzerinde hem de aile üzerinde artıp daha büyük bir problem haline gelebilir.bu nedenle çocuk ve ailenin sünnet öncesi psikolojik olarak hazır hale gelmiş olması çok önemlidir.

 Aileler için çocuklarını ne zaman sünnet edecekleri konusu odukça önemlidir.Karar verildikten sonra ailenin psikolojik olarak hazır olması aslında en önemli konudur.Çünkü ailenin hazır olması çocuğun psikolojik olarak hazırlanmasını oldukça kolaylaştırır.ailenin tedirgin halleri çocuğu olumsuz etkileyebilir.Sakin halleriyse çocuk üzerinde pozitif etki yapar ve cesaretlenmesini sağlar.Ailelerin sünnetten önce kaygılarını gidermeleri çok önemlidir.bunun için konuyla ilgili uzmanların yardımına başvurarak kafalarındaki tüm sorulara cevap bulmaları gereklidir.

İlk Adım Sünnet merkezlerine her daim başvurarak tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

 Aileler çocuklarını sünnet etmeye hazır hale geldikten sonra,çocuğa da bu durum sakin bir şekilde anlatılmalıdır.çocukların hayal dünyası ve sünnete bakış açıları erişkinlerden oldukça farklıdır.çocukları korkutmadan ve tepkilerini çekmeden anlatma yolu seçilmelidir.özellikle kesme ve iğne gibi çocukların hayal dünysında büyük korkulara yol açan kelimeler kullanılmamalıdır.devamlı sünnet konusu açılmamalıdır.bu çocuğun korkularının artmasına neden olabilir. 


Sonuç olarak çocuğa açıklama; sünnetten çok kısa süre önce yapılmalıdır.çocuğun korkabileceği kelimeler kullanılmadan anlatılmalı,çocuğun stresi en aza indirilmeli.

2-Tıbbi Açıdan Hazırlık

 Tıbbi hazırlık doktorlar tarafından yapılır.Kliniğimizde sünnetlerin tamamı lokal (bölgesel) anesteziyle yapılmaktadır.Bunun için herhangi bir hazırlığa gerek yoktur.Önceden kan tetkiki veya özel bir diyet yapmaya gerek yoktur.ancak çocukla ilgili özel bir durum mevcutsa doktora mutlaka anlatılmalı, herhangi bir ilaç allerjisi varsa önceden doktora bildirmek gerekir.

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan çocuğa sünnet öncesi herhangi bir tahlil istemeye gerek yoktur.Sadece lokal anestezi yaparken kullanacağımız iğnenin ağrısını azaltmak için sünnetten 30-40 dk önce pipi etrafına anestezik kremler(anestol gibi) sürülebilir.