Sünnet ve Faydaları

Yapılan bilimsel araştırmalar sünnet in bir çok yararının olduğu tespit edilmiştir,

İYE(idrar yolu enfeksiyonu) riskinde azalma: Yapılan araştımalarda sünnetin iye riskini azalttığı tespit görülmüştür.özellikle yaşamın ilk yılında sünnet olan bebeklerde bu riskin 10 kat azaldığı tespit edilmiş.

Cinsel yolla bulaşan hastalık riskinde azalma: Sünnet cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma riskini önemli ölçüde azaltır.sünnetli olmayan kişilerin sünnet derisinin oluşturmuş olduğu nem bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam oluşturur,buda enfeksiyon bulaştırma riskini arttırır.

AIDS Riskinde azalma: Üst deri HIV,FRENGİ,HERPES,ŞANKROİD gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar için uygun ortam oluşturur.Bu hastalıklara neden olan mikroorganizmalar, Islak sıcak ve karanlık ortamda yok olmaktan kurtulurlar. 

Rahim ağzı kanseri riskinde azalma: Sünnet olmak,rahim ağzı kanserinin etkeni olan HPV nin bulaştırılma ihtimalini azalttığı için, kadın partnerin rahim ağzı kanseri olma riskini azaltır.

Penis kanseri riskinde azalma: Sünnet erkeklerin penis kanseri olma riskini azaltır.yapılan araştırmalarda sünnetsiz erkeklerin penis kanserine daha sık yakalandıkları görülmüş,sünnetli erkeklerde ise penis kanserinin çok daha az görüldüğü tespit edilmiş.

Hijyenik avantaj sağlar: Kapalı sünnet derisi kötü bakımla birlikte mikroorganizma yerleşimine uygun bir ortam halini alır.sünnetli bir penisin temizliği daha kolay olmaktadır.